hfhjk.JPG
Proč nepřidávat rostoucímu štěněti vápníkové preparáty a jiné zdroje vápníku (mléčné výrobky)
Tento krátký článek je pouze zlomkem stati o výživě rostoucího psa a efektu nesprávného krmení na jeho vývoj. Protože mezi chovateli neustále kolují mýty (mnohdy doporučované i odbornou veřejností) o roli vápníku a jeho dodávání ke krmivu, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat zvláštní pozornost.
Nejprve trocha teorie: koncentrace vápníku v krevní plazmě je tělem přísně regulována. Tato regulace stálé fyziologické hladiny je nezbytná pro normální průběh mnoha biologických procesů, jako je svalová kontrakce, tvorba a uvolňování hormonů, srážení krve a mnoha dalších. Tělo si proto „hlídá“ až do extrémního vyčerpání (tzn.velmi vážné patologické stavy s kritickým průběhem) normální hladinu vápníku v krvi. Je proto naprostý nesmysl vyšetřovat rostoucímu štěněti krev na hladinu vápníku a fosforu a hledat tak tzv.“metabolická onemocnění“, jak se v praxi někdy děje. Uvolňování hormonů regulujících hladinu vápníku v krvi (parathormon, kalcitonin a 1,25 dihydoxycholekalciferol (vitamin D) je ovlivňováno kolísáním její hladiny. Tyto hormony regulují poté vstřebávání vápníku ze střeva, jeho vylučování nebo zpětnou resorbci v ledvinách a ukládání nebo vyplavování z kostí.
Nadbytek vápníku je přednostně transportován do kostí vlivem kalciotropních hormonů (výše zmíněné) na cílové orgány (střevo, ledvina, kost). Chronický nadbytek kalcia v krmivu u velkých plemen psů je spojený s opožděným zráním (maturací) kostí, vyšší masou kostí ve vztahu k velikosti těla, opožděnou remodelací (přestavbou) kostí a opožděným zráním chrupavek. Tyto změny jsou příčinou opoždění tzv.enchondrální osifikace (způsob vývoje kloubních ploch kosti a její růstové zóny). Když je vysoký příjem vápníku spojený s relativně nižší resorbcí z kosti (vlivem účinku hormonů), objevují se u mladého, rostoucího jedince závažné patologické kosterní změny. Výsledkem jsou onemocnění jako např.osteochondróza, zadržené chrupavčité jádro kosti loketní, tzv.syndrom radius curvus, ale i dysplazie lokte a dysplazie kyčlí. Nadbytek kalcia v krmení je proto vedle genetické dispozice hlavním faktorem, ovlivňujícím vývoj onemocnění rostoucího skeletu u velkých plemen psů.
Vývoj skeletálních onemocnění ovlivňuje spíše absolutní hladina vápníku v krmení, než poměr vápník/fosfor. Mladý pes obřího plemene (např.doga), krmený dietou s obsahem vápníku 3,3% (na bázi sušiny) a 0,9% nebo 3% fosforu má významně zvýšené riziko vývoje onemocnění kostí. Tito psi se nejsou schopni bránit proti chronickému nadbytku vápníku v krmení. Množství vápníku v krmivu pro tyto rostoucí psy by mělo být 1%-1,6% (na bázi sušiny). Mnohdy jsou štěňata předčasně převedena na krmení pro dospělé psy a k tomu dostávají přídavky kalcia (finanční motivace, někdy i chybné doporučení). Protože však tato krmiva obsahují mnohem méně energie na jednotku hmotnosti než krmiva pro rostoucí psy, štěně poté konzumuje větší množství krmení aby nasytilo své energetické požadavky. Protože je hladina kalcia u těchto krmiv podobná, štěně krmené dietou pro dospělce konzumuje větší množství vápníku.
Příklad: 13-týdenní štěně dogy dostávalo dietu pro rostoucí psy velkých plemen (4,2 kcal/g a 1,6% vápníku v sušině). Bylo převedeno na krmení pro dospělé psy (3,2 kcal/g a 1,4% vápníku v sušině). Toto štěně by mělo konzumovat 638 g růstové diety obsahující 10,2 g vápníku denně. Aby uspokojilo své energetické požadavky (2680 kcal/den), musí konzumovat 838 g diety pro dospělé psy, tzn.11,7 g vápníku.
Další přídavky vápníku ve formě kalciových preparátů a pamlsků s obsahem kalcia dále zvyšují denní příjem vápníku. Jestliže toto 13-týdenní štěně dogy dostane přídavkem 2 čajové lžičky typického kalciového práškového preparátu (kalcium karbonát), více než zdvojnásobí denní příjem kalcia. Tato úroveň již vysoce převyšuje hladinu, u které je prokázáno, že je riziková pro vývoj kosterních onemocnění rostoucího skeletu.
Protože velká a obří plemena psů velmi rychle rostou (během 3-4 měsíců zvýší svojí hmotnost několikanásobně), jsou vysoce náchylná pro vývoj výživou způsobených skeletálních onemocnění, jako např.těch způsobených nadbytkem kalcia. Podobné změny mohou nastat i u menších plemen psů, ale nevyskytují se zdaleka tak často ani při zjevných dietních chybách.

Pro optimalizaci vývoje skeletu rostoucího štěněte velkého a obřího plemene je proto vhodné krmit výhradně krmivem určeným pro tuto věkovou a hmotnostní kategorii a vyvarovat se přídavkům vápníku, mléčných výrobků a jiných zdrojů kalcia. Často se tak děje na základě rady (byť dobře míněné, vždy však chybné) chovatele. Chyby způsobené v tomto věku jsou obtížně řešitelné a negativně a nezvratně ovlivní celý následující život mladého psa. Pokud chcete svému psovi zajistit optimální vývoj, krmte výhradně komerční dietou renomované značky. Žádné jiné přídavky nejsou nutné, ba naopak, mohou Vašemu miláčkovi podstatně ublížit.

_____________________________________

.

.
10.03.2018 18:11:58
haltmarova.pavla
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one