hfhjk.JPG
Velmi často řeším se svými zákazníky problém, že jim pes nechce žrát jedno krmivo a tak stále a dokola zkouší nové a nové značky. Nebo začnou krmivo vylepšovat vývarem, který jim zbyl od oběda. Paštikou, masem, salámem anebo v tom lepším případě konzervou. Je to stále se opakují téma a problém mnoha majitelů a tak jsem se rozhodla napsat něco málo o tom, co mnohdy děláme špatně a jak se dá vše napravit.

První co si musíme uvědomit je, že když si zvolíme jeden typ krmiva tak bychom jím měli krmit stále stejně. Trávicí soustava psa, si na dané krmivo navykne, a bez problémů ho zpracuje. Avšak při jakékoliv změně dojde k narušení trávení a pes si musí opět zvykat na nové složení, obsah bílkovin, tuků, vitamínů a dalších doplňujících látek. Tyto časté změny, mohou následně vyvolat stavy jako průjem, zvracení a nechutenství. Obzvlášť střídáme-li krmivo různých kvalit.

Nejde však jenom o značku krmiva, ale i o typ krmiva. Někdo se rozhodne, že pro jeho psa jsou nejlepší granule, jiný si vybírá konzervy a tedy vlhké krmivo a někdo se rozhodně pro barf, což je způsob krmení syrovým masem. Všechny způsoby jsou v pořádku, ale jde o to, že pokud se rozhodnu krmit granulemi a krmím tak psa od štěněte, nemůžu očekávat, že i bez problému sežere kus kuřete a nebude to mít vliv na jeho trávení.

Pokud se rozhodnete přejít na barf, tuto změnu si určitě naplánujte a zásady barfu si pořádně nastudujte. Nelze hodit psovi pouze kus kuřete nebo králíka a mít splněno. Jenom maso psovi nestačí. Potřebuje i další látky, jako jsou vitaminy, minerály a podobně. Proto může být příprava barfu ze začátku časově náročnější. Snahou barfu je co nejvíce se přiblížit způsobu krmení divokých zvířat. Avšak i vlk, když uloví kořist, zaměří se nejprve na vnitřnosti a až potom na maso. Jelikož právě z vnitřností získává cenné látky nezbytné pro život. Proto je zapotřebí se o barfu a výživě psa dozvědět co nejvíce než začnete svému psovi servírovat speciální menu. Protože jakýkoliv nedostatek anebo naopak nadbytek ve stravě, kterou svému psovi přichystáte, se neprojeví po týdnu, ani po měsíci, ale až po mnohem delší době.

Ale barf není to hlavní o čem je tento článek, je to spíš malá rada pro ty, co o tomto stylu krmení přemýšlení, aby nic nepodcenili.

Hlavní téma je, jak správně krmit psa a je tím myšlena především problematika granulí. Jak jsme již psala víše, mnoho majitelů si stěžuje na to, že jim pes nechce žrát granule, které mu ale ze začátku vyhovovali. Mě osobně v takové situaci zajímá hned několik věcí. O jaké plemeno jde, jak je pes starý a jestli nemá nějaké zdravotní omezení popřípadě alergie. Protože někdy může zdravotní stav psa napovědět mnoho věcí.

Nejdůležitější však je, jakou značkou a jakým stylem majitel krmí. Tedy přesněji řečeno. Zajímá mě, jestli má majitel přesně zváženou krmnou dávku podle výrobce. I když se může zdát, že granule jsou prostě granule, a že když sem dávala Alíkovi u jedné značky jednu odměrku tak přece musí vyhovovat stejná dávka i u toho nového krmiva. Ale bohužel, je to jedna z největších chyb. Každý výrobce má jiný výrobní proces a tedy i jiné složení granulí. Takže je samozřejmé, že se musí změnit i krmná dávka. Ta se mění ještě výrazněji, volíme-li například prémiové krmivo anebo naopak ultraprémiové krmivo. Ve většině případů je krmná dávka mnohem kvalitnějšími krmiva zdánlivě nižší, ale jen co se pohledu týče. Ve skutečnosti je dávka stejná, protože krmivo je plnohodnotnější a mnohem výživnější a je tak tedy krmná dávka přesně přepočítána, tak aby naprosto vyhovovala potřebám psa v kterémkoliv věku i s ohledem na velikost plemene. Občas mě majitelé požádají, abych jim rovnou zvážila přesnou dávku krmiva, protože samy doma nemají váhu anebo pro danou značku není odměrka přímo od výrobce. Zajímám se tedy o váhu psa a věk a pěkně podle tabulky určím denní dávku granulí. Jakmile krmivo zvážíme, reakce jsou většinou stejné. „To je nějak málo ne“. Jenže není to málo, je to přesně tolik, kolik náš pes potřebuje. Navyšování dávky jen proto, že se nám zdá, že je v misce malá hromádka, nevede k ničemu dobrému. Maximálně tak k obezitě psa.

Velmi vhodné je denní dávku krmiva rozdělit minimálně na dva díly a granule psovi podávat pravidelně ve stejnou dobu ráno a večer.

Velmi častou chybou je, které se dopouští překvapivě mnoho majitelů, že jejich pes má celodenní přístup ke krmivu. Prostě a jednoduše mu stále do misky přisypávají granule a pes si chodí žrát, kdy chce. Krmivo celý den v misce zvětrává a ztrácí svoji chutnost a určitě i hodnotu. Není také možné určit, kolik toho vlastně váš pes sežral, protože nemáte přesnou představu o tom, kolik jste mu nasypali a kolik toho po té snědl. Pes si zobe granulky celý den a může se tak zdát, že žere velmi málo. Z druhého pohledu, granule, které leží celý den v misce, už večer psovi určitě nevoní stejně, jako byste je čerstvé nasypali s barelu.

Uchování krmiva je další velkou chybou. Nebo spíš nesprávné uchování krmiva. Po otevření pytle se na nás většinou vyvalí vůně granulí, někomu je příjemná někomu nepříjemná, pro naše psy však velmi lákavá. A to je právě to hlavní co musíme po otevření pytle udělat. Uchovat jeho čerstvost a vůni. Buď můžeme pytel pokaždé zalepit izolepou, což je ale nepohodlné. Nebo menší množství krmiva přesypávat do uzavíratelné nádoby a pytel pak uzavřít anebo si pořídíme přímo barel na krmivo. Barel určený k uchovávání krmiva je asi nejlepší volbou. Uchováte kvalitu krmiva tak, jako byste zrovna otevřeli pytel a za druhé snižujete riziko, že se vám do krmiva dostanou například moli a na dně pytle tak naleznete červy.

Pokud už investujeme do velmi kvalitního krmiva, je dobré postarat se i o to, aby bylo v super kvalitě, i když se dostaneme na dno pytle. Naši psi to zajisté ocení.

Když to všechno shrnu, je za potřebí vybrat vhodné krmivo a přesně určit dávku podle tabulky, kterou uvádí výrobce granulí. Dávku krmiva můžeme rozdělit na více dílů a psovi tak podávat krmivo například pravidelně ráno a pak večer. Misku s granulemi nenecháváme psovi celý den, vždy po jídle ji odeberme a umyjeme! Máme-li staršího psa, který má už problém se zuby, můžeme granule šetrně namáčet, aby trochu změkly. Ne však nikdy vřelou vodou! Stejným způsobem můžete vylepšit granule i pro své štěně.

Ještě jedno zamyšlení na závěr. Často se setkávám s tím, že majitelé často střídají značku krmiv pouze proto, aby jejich pes nežral pořád to samé dokola, že jim by se to také určitě nelíbilo. V tomto případě je ale dobré si uvědomit, že pes nepomýšlí na žrádlo se stejným pocitem jako lidé. Ale žene ho jeho základní potřeba nažrat se, abych přežil. Pokud začneme psa polidšťovat a nabízet mu různé dobroty od stolu, které samy máme rádi, vypěstujeme si doma vybíravého jedlíka, často s výraznou nadváhou a nechutí pro granule.

(čerpáno ze stránek minadog.cz)

_____________________________________

..
10.03.2018 18:19:34
haltmarova.pavla
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one